Czym jest WIRON i ile wynosi?
WIRON - zamiennik WIBORU, który ma zmniejszyć raty kredytów bankowych. Ile wynosi WIRON, od kiedy można z niego korzystać i czy to się w ogóle opłaca?
Co to jest WIRON?
WIRON to nowy wskaźnik referencyjny ustalony przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR). Pierwotnie WIRON nosił nazwę WIRD, jednak uznano, że WIRON będzie lepiej pasował do przeznaczenia nowego wskaźnika - (Warsaw Interest Rate Overnight – WIRON). Wskaźnik ten ma zastąpić wieloletni indeks, o który oparte było oprocentowanie wszystkich kredytów zaciąganych na polskim rynku finansowym - WIBOR. Zdecydowano się na to po tym, jak wartość WIBOR-u rosła wraz z każdą podwyżką stóp procentowych, co doprowadziło do znacznego wzrostu rat kredytów hipotecznych.
Ile wynosi WIRON?
Wartość wskaźnika WIRON codziennie ustalana jest przez spółkę GPW Benchmark - podmiot operujący wskaźnikami referencyjnymi - ściśle powiązany de facto z Giełdą Papierów Wartościowych. Wysokość WIRON ustalana jest codziennie, a dane publikowane są na stronie GPW Benchmark z czterogodzinnym opóźnieniem. Aktualizacja na stronie GPW dokonywana jest o godzinie 13.
Kiedy WIRON wejdzie w życie?
Jak podaje portal finansowy Billfold.pl wskaźnik WIRON banki i SKOK-i mogą stosować już od grudnia 2022 roku. Wtedy też GPW Benchmark opublikowała regulamin nowych wskaźników referencyjnych, z których korzystać mogą już firmy z sektora finansowego w Polsce. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kredyty oparte o WIBOR zostaną automatycznie zmienione. Możliwość zmiany wskaźnika referencyjnego w trwających już umowach kredytowych będzie dostępna realnie dopiero w 2024-2025 roku.
Dodaj komentarz